لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، یک شرکت دانش بنیان توانسته دستگاه تصفیه کننده گاز آرگون را بومی سازی کند.

مدیرعامل این شرکت در خصوص عملکرد دستگاه تصفیه‌کننده گاز آرگون گفت: اکثر گازهای بی اثر (به ویژه آرگون) که به شکل کپسول جهت استفاده دستگاه های آنالیز در صنعت وجود دارند، در معرض آلودگی هستند چون قبل از ورود به دستگاه‌های آنالیز از یک مانومتر عبور می‌کنند و در معرض آلودگی قرار می گیرند. این آلودگی می‌تواند سبب ناکارآمدی دستگاه های آنالیز از قبیل کوانتومتر GC ، ICP … شود. نصب یک عدد فیلتر گاز آرگون در خط، بین کپسول گاز و دستگاه آزمایشگاهی این اطمینان را ایجاد می‌کند که ناخالصی های گاز موجود در کپسول به حداقل برسد.

وی ادامه داد: در دستگاه های کوانتومتر که جهت آنالیز فلزات استفاده می‌شوند برای جلوگیری از ورود ناخالصی‌ها مثل اکسیدها و کاربیدها به قسمت های حساس اپتیکی و همچنین برای ایجاد یک محیط شیمیایی مناسب در محفظه اسپارک دستگاه و در نتیجه افزایش دقت پایداری آنالیز دستگاه تصفیه گاز استفاده می‌شود. یکی از موارد بسیار مهم در دستگاه‌های کوانتومتر آنالیز نمونه های چدنی است که تقریباً بدون استفاده از فیلتر گاز آرگون امکان پذیر نیست؛ لذا استفاده از فیلتر گاز آرگون جهت کارخانه‌های فولادی و چدنی ضرورت دارد. همچنین در دستگاه‌های کوانتومتر رومیزی نیز برای جلوگیری از ورود ناخالصی‌ها به قسمت‌های حساس اپتیکی و وارد شدن صدمه به دتکتور CCD استفاده از دستگاه تصفیه ضرورت دارد.

به گفته این مدیرعامل، نصب یک عدد فیلتر گاز آرگون در خط بین کپسول گاز و دستگاه آزمایشگاهی این اطمینان را ایجاد می‌کند که ناخالصی های گاز موجود در کپسول به حداقل برسد. کل ناخالصی‌ها به کمتر از ۱VPM می‌رسد فیلتر گاز آرگون شامل سه تیوپ جهت جذب ناخالصی‌های موجود در کپسول است که بر اساس نیاز و کاربرد فیلتر گاز قابلیت نصب یک یا هر سه تیوپ جاذب ناخالصی ها امکان پذیر است.

وی افزود: از مزایای این محصول استفاده از اتصالات مناسب گاز جهت لوله کشی گازهای آرگون، هلیوم و …است به نحوی که حتی زمانی که اتصال دستگاه تصفیه از منبع گاز قطع شود دستگاه تحت آلودگیها و ناخالصی های هوا قرار نمی گیرد. علاوه بر این، دستگاه تصفیه گاز نیاز به تعمیرات اساسی ندارد و نگهداری و حتی تعویض تیوپ های آن در هنگام ضرورت به سادگی امکان پذیر است. دستگاه مجهز به ترموکوپل و نمایشگرهای داخل کوره فیلتر است و همچنین مجهز به سنسور حرارتی است که در هنگام افزایش دمای دستگاه می‌تواند برق دستگاه را قطع کند. همچنین، به دلیل استفاده از قطعات الکترونیک با قدرت مناسب و طراحی خاص در برابر نوسانات غیر عادی برق مصون بوده و عملکرد بهینه و قابل اطمینان طولانی مدت را دارا میباشد و از مصرف برق مناسبی برخوردار است.

در صورت لزوم (بنا به درخواست مشتری) امکان نصب سنسور فشار برای هنگامی که گاز کپسول به اتمام می رسد و همچنین شیر برقی های ورودی و خروجی گاز برای حالات خاص وجود دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، در خصوص هزینه تمام شده ساخت تصفیه کننده گاز آرگون CS_2200 گفت: این محصول سفارشی ساز است و بنا به خواست مشتری از ۶۴ میلیون تومان تا ۱۶۰ میلیون تومان نوسان قیمت دارد این در حالی است که قیمت نمونه مشابه خارجی این دستگاه چیزی حدود سه میلیارد تومان است و ما با بومی سازی آن یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی را رقم زده ایم.

وی ادامه داد: ما سالانه ظرفیت تولید ۱۰۰ نمونه از این دستگاه را داریم ولی اگر کمک دولتی برای خرید مواد اولیه آن داشته باشیم، می توانیم این میزان را ارتقا دهیم. در حوزه صادرات هم با روسیه قرارداد داریم و تاکنون سه عدد از این دستگاه ها را به این کشور صادر کرده ایم.

پایان پیام/

نویسنده پست: محسن