لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال‌ترندز، برای تشکیل سیارات سنگی مانند زمین شرایط خاصی لازم است، زیرا همه ستارگان جهان برای تشکیل سیاره مساعد نیستند. ستارگان نور ماوراء بنفش ساطع می کنند و هر چه ستاره داغتر می سوزد، نور بیشتری ساطع می کند. تلسکوپ فضایی جیمز وب اخیراً دیسکی را در اطراف ستاره ای بررسی کرده است که به نظر می رسد می تواند سیارات سنگی را تشکیل دهد، حتی اگر ستارگان پرجرم مجاور آن مقادیر زیادی تشعشع را پمپاژ کنند.

قرص مواد اطراف آن ستاره، به نام دیسک پیش سیاره ای، در سحابی خرچنگ، یکی از خشن ترین محیط های کهکشان ما است. این منطقه میزبان ستارگان عظیمی است که تابش زیادی از خود ساطع می کنند. به نظر می رسد دیسک اخیرا مشاهده شده با نام XUE 1 نسبت به بقیه کیهان استثناء باشد.

محققان از ابزار مادون قرمز میانی جیمز وب برای شناسایی آب، مونوکسید کربن، دی اکسید کربن، سیانید هیدروژن و استیلن در دیسک استفاده کردند. اینها برخی از بلوک‌های سازنده سیارات سنگی هستند و نشان می‌دهند که این دیسک با وجود میزان بالای تابش فرابنفش، شبیه به سایر دیسک‌های تشکیل‌دهنده سیاره است.

مشکل این دیسک این است که تعدادی ستاره پرجرم در نزدیکی آن وجود دارد، بنابراین دیسک توسط تابش فرابنفش از چندین منبع بمباران می شود. به نظر می رسد این دیسک کمی کوچکتر از حد انتظار است، اما همچنان می تواند سیارات سنگی را تشکیل دهد. این بدان معناست که سیارات صخره‌ای حتی در محیط‌های بسیار خشن نیز می‌توانند شکل بگیرند.

ماریا کلودیا، محقق ارشد موسسه نجوم ماکس پلانک، گفت:« XUE 1 به ما نشان می دهد که شرایط برای تشکیل سیارات سنگی وجود دارد، بنابراین گام بعدی بررسی میزان رایج بودن آن است. ما دیسک های دیگری را در همان منطقه مشاهده خواهیم کرد تا میزان فراوانی این شرایط را تعیین کنیم.»

نتایج این تحقیق در مجله «استروفیزیکال» منتشر شده است.

پایان پیام/

نویسنده پست: محسن