لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

چشم به عنوان مسئول بینایی، یکی از حواس اولیه و پنج گانه ماست. برای وضوح بهتر و بینایی بدون هیچ اختلالی، انسان ها از اجزای مختلفی استفاده میکنند. یکی از این اجزا لنز چشم است. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که لنز چشم چیست، چگونه کار می کند و اهمیت آن در بینایی ما چیست.

لنز چشم چیست؟

لنز چشم که به لنز تماسی نیز شناخته میشود، ساختاری شفاف و خمیده است که در پشت عنبیه که قسمت رنگی چشم است قرار دارد. از لنز های چشم به جهت زیبایی و یا درمانی(که البته هرکدام انواع خاص خود را دارد) استفاده میشوند. شکل و ضخامت لنز می تواند تغییر کند تا به ما اجازه دهد روی اشیاء در فواصل مختلف تمرکز کنیم.

لنز چشم چگونه کار می کند؟

لنز چشم با قرنیه، لایه بیرونی شفاف چشم، برای شکستن یا خم کردن نور هنگام ورود به چشم کار می کند. قرنیه مسئول حدود دو سوم انکسار کل است، در حالی که لنز چشم مسئول یک سوم باقی مانده است. هنگامی که نور وارد چشم می شود، از قرنیه عبور می کند، که نور را خم می کند و آن را روی لنز متمرکز می کند. سپس لنز نور را بیشتر می‌شکند، فوکوس را تنظیم می‌کند و تصویری وارونه از دنیای بیرون را روی شبکیه، درونی‌ترین لایه چشم، پخش می‌کند.

قبل تر گفتیم که شکل و ضخامت لنز چشم می تواند تغییر کند تا به ما اجازه دهد روی اشیاء در فواصل مختلف تمرکز کنیم. به این فرآیند تطبیق می گویند. وقتی از نزدیک به اشیاء نگاه می کنیم، عضله مژگانی، حلقه ای از رشته های عضلانی که در اطراف عدسی قرار دارد، منقبض می شود و باعث ضخیم شدن و انحنای بیشتر عدسی می شود. این قدرت انکسار آن را افزایش می دهد و به ما امکان می دهد روی اجسام نزدیک تمرکز کنیم. وقتی به اجسام دور نگاه می کنیم، عضله مژگانی شل می شود و باعث صاف شدن عدسی و کاهش قدرت انکساری آن می شود.

اهمیت لنز چشم در بینایی

لنز چشم نقش مهمی در بینایی ما دارد. این به ما کمک می کند تا روی اجسام در فواصل مختلف تمرکز کنیم و به ما امکان می دهد به وضوح هم از نزدیک و هم از راه دور ببینیم. تغییرات مرتبط با افزایش سن در لنز می تواند منجر به وضعیتی به نام پیرچشمی شود که تمرکز بر روی اشیاء را از نزدیک دشوارتر می کند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد با افزایش سن به عینک مطالعه یا دو کانونی نیاز دارند. سایر بیماری هایی که می توانند بر لنز تأثیر بگذارند عبارتند از آب مروارید که باعث کدر شدن لنز و اختلال در دید می شود و آستیگماتیسم که منجر به شکل نامنظم لنز چشم می شود که باعث تاری دید می شود.

انواع لنز چشم

انواع مختلفی از لنز چشم وجود دارد، از جمله لنزهای تک کانونی، لنزهای چند کانونی و لنزهای توریک. هر نوع لنز خواص و مزایای منحصر به فرد خود را دارد و نوع لنز که برای شما بهترین است به نیازها و ترجیحات خاص شما بستگی دارد. هنگام خرید لنز چشم باید توجه داشته باشید که کدام یکی از انواع لنز چشم با نیاز شما تطبیق دارد و سپس برای خرید آن اقدام کنید.

نکات مهم هنگام خرید لنز چشم

قطعا همه افراد هنگام خرید لنز چشم به یکی از اصلی ترین فاکتور ها یعنی قیمت لنز چشم اهمیت بسزایی میدهند. اما علاوه بر این فاکتور شما باید به این موضوع توجه کنید که قبل از خرید لنز چشم مورد نظر، از ایده عال بودن و مناسب بودن آن برای چشم خود مطمئن شوید و در صورتی که لنز مورد نظر برای چشم شما مناسب نیست از خرید آن امتناع کنید.

توصیه میشود قبل از خرید لنز چشم به دکتر متخصص مراجعه کرده و یا میتوانید با مشاورانی که در این زمینه تخصص دارند صحبت کنید و از آنان کمک بگیرید تا لنز مناسب چشم های خود را پیدا کنید.

کلام آخر

لنز چشم یکی از اجزای جذاب و مهم چشم است. با قرنیه کار می کند تا نور را شکسته و تصویری از دنیای بیرون را بر روی شبکیه بتاباند. توانایی آن در تغییر شکل و ضخامت به ما اجازه می دهد تا روی اجسام در فواصل مختلف تمرکز کنیم و آن را به بخشی ضروری از سیستم بینایی ما تبدیل می کند. درک لنز چشم و عملکرد آن می تواند به ما در درک پیچیدگی و پیچیدگی باورنکردنی چشم انسان کمک کند. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

نویسنده پست: vida