لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از اسپیس، خروج جرم از تاج خورشیدی به تازگی آنقدر با قدرت اتفاق افتاد که میدان مغناطیسی خورشید را منحرف کرد و تعادل ظریف نیروها را در اطراف ستاره ما مختل کرد.

ماهواره ها در روز چهارشنبه (۲۴ آبان) فوران خورشیدی را که به عنوان خروج جرم از تاج خورشیدی (CME) شناخته می شود، مشاهده و انفجار درخشان پلاسمای فوق داغ را هنگام پرتاب به فضا ثبت کردند. تصویرگر فرابنفش خورشیدی در ماهواره GOES-16 سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا عکسی از خورشید با دنباله ای از مواد که از نزدیک منطقه قطب شمال آن به بیرون پرتاب می شد، گرفت.

خروج جرم از تاج خورشیدی از لکه های خورشیدی منشأ می گیرند، که مناطق تاریک روی سطح خورشید هستند که در آن خطوط میدان مغناطیسی قدرتمند اغلب در هم پیچیده، متقاطع و سازماندهی مجدد شده و باعث انفجار ناگهانی انرژی می شوند. این آزاد شدن انرژی می تواند توده های غول پیکری از مواد خورشیدی را به بیرون پرتاب کند. مقامات آژانس فضایی اروپا در ایکس نوشتند: خروج جرم از تاج خورشیدی آنقدر بزرگ بود که میدان مغناطیسی خورشید را منحرف کرد.

سازمان فضایی اروپا اعلام کرد خوشبختانه، این فوران اخیر خورشیدی به سمت زمین هدایت نشده زیرادر غیر این صورت، می توانست بر سیستم های ارتباطی در سراسر سیاره ما تأثیر بگذارد.

به طور کلی، خروج جرم از تاج خورشیدی شبیه یک حلقه دود غول پیکر یا هاله هستند که فضاپیمای سوهو یک ویدئو خیره کننده از آن گرفته است.

پایان پیام/

نویسنده پست: محسن