لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از فوربس، دادستانی کل نیومکزیکو اخیرا شکایت جدیدی را علیه متا ثبت کرده و در آن شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیسبوک را بستری برای پرورش مجرمان آزار جنسی خطاب کرده است.

بر اساس آنچه در این دادخواست ذکر شده، مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی متا، به طور مستقیم مسئول تشدید خطرات برای کودکان در شبکه‌های اجتماعی زیرمجموعه متا است. دادستانی کل نیومکزیکو همچنین هشدار داده است که متا کودکان را برای افزایش درآمد تبلیغاتی هدف قرار داده است.

این شکایت به دنبال تحقیقات رائول تورز، دادستان کل نیومکزیکو، انجام شد. در طی این تحقیقات، بازرسان به عنوان چهار پروفایل جعلی کودک – دو پسر و دو دختر – در اینستاگرام و فیسبوک ظاهر شدند. آن‌ها پست‌هایی منتشر کردند که نشان می‌داد جوان‌تر هستند. از طرف دیگر، حساب‌هایی نیز در این شبکه‌ها رصد شد که به‌صورت عمومی محتواهای مستهجن بزرگسالان را پست می‌کردند.

در نتیجه‌ این تحقیقات، بازرسان نه تنها توصیه‌های نامناسبی برای هر یک از حساب‌های گروه دوم پیدا کردند، بلکه تأیید شد که آنها آزارگران و شکارچیان جنسی را نیز جذب کرده‌اند. همچنین یک نمونه از این حساب‌های کاربری آزمایشی با پروفایل جعلی یک دختر ۱۳ ساله، بیش از ۶٬۷۰۰ دنبال‌کننده داشت که بیشتر آنان مردان بزرگسال بودند. برخی از حساب‌ها از کاربر خواستند تا به‌صورت خصوصی با آنها تماس بگیرد یا با آنان ملاقات کند. شکایت ثبت‌شده می‌گوید حساب جعلی این دختر حتی پیام‌هایی مملو از تصاویر و فیلم‌های جنسی نیز دریافت کرده است.

دادستان کل نیومکزیکو، گفته است متا خطراتی که کودکان در این پلتفرم با آن مواجه هستند را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد و همچنان تعامل و درآمدهای تبلیغاتی خود را به امنیت آسیب‌پذیرترین اعضای جامعه‌ ترجیح می‌دهد.

متا درحال حاضر با ده‌ها پرونده‌ی قضایی مبنی‌بر این که پلتفرم آن به سلامت روان کودکان آسیب می‌رساند، مواجه است. زاکربرگ و مدیران دیگر پلتفرم‌های اجتماعی بزرگ نیز قرار است در ماه ژانویه (دی و بهمن) در مجلس سنای ایالات متحده درباره ناتوانی خود در محافظت از کودکان شهادت دهند.

پایان پیام/

نویسنده پست: محسن