لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

به گزارش خبرگزاری فارس به‌نقل از معاونت علمی، ریاست جمهوری، متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان توانسته اند با بهینه‌سازی آلیاژ و هندسه غلتک، غلتک‌هایی با تناژ بالا تولید کنند که حاصل این کار در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی نیز ارائه شده است.

فرهاد منفرد، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان درباره محصولات تولیدی این شرکت و کاربرد آنها گفت: «مجموعه ما تولیدکننده انواع غلتک و متعلقات نورد در داخل کشور است، مجموعه‌های تولید نورد به دو دسته گرم و سرد تقسیم می‌شوند و استراتژیک‌ترین کالایی که توسط آن برنامه نورد اجرا می‌شود، غلتک نورد است.»

وی ادامه داد: «غلتک‌های نورد معمولاً به دلیل ساختار پیچیده مکانیکی خود که قرار است در تنش‌های در لحظه مانند تنش‌های خمشی و پیچشی، حرارت بالا را تحمل کنند، فرآیند تولید پیچیده‌ای هم دارند. یعنی فرایند تولید آن به این شکل است که از گدازه آهن در کنار کوره‌های ذوب می‌گذرند و بنابر آن درخواستی که خط نورد دارد، شرکت سازنده ( شرکت ایران غلتک) مجموعه طراحی را آنالیز کرده و به مرور ریخته‌گری آن را طراحی می‌کند. قریب به ۱۸ نوع سرآلیاژ باید با یکدیگر یک کمپلکس را تشکیل دهند تا بتوانند ساختار مقاومی در برابر تخریب، خزش و خردایش در داخل این قفسه نورد ایجاد کنند. پس از این طراحی، طراحی قالب در داخل شرکت شکل می‌گیرد و تولید آن انجام می‌شود و ریخته‌گری غلتک به دو صورت سانتریفیوژ و استارتی انجام می‌شود. پس از آن پروسه عملیات حرارتی غلتک در چندین مرحله انجام می‌شود و در ادامه آن قسمت ماشین کاری با سایز مجموعه‌ای که سفارش غلتک را داده‌اند، آن را ارائه می‌کند.»

منفرد با تاکید بر اینکه این فرایند در کل دنیا بسیار هایتک است، تصریح کرد: «به علت پیچیدگی کار، صرفا دو کارخانه در کل کشور آن را تولید می‌کنند. از طرف دیگر، معمولاً در مجموعه‌های نورد، اپتیمایز کردن غلتک همیشه سر لوحه خود غتلک‌ساز بوده و مقالات متعددی در این زمینه در دنیا چاپ شده است. حال ما در دو مجموعه نورد که هم ورق را تولید می‌کند و هم ذوب آهن انجام می‌دهد، توانستیم با آلیاژ اپتیمایز شده و هندسه غلتک، تغییراتی را ایجاد کنیم که آن ممیزی شدن و تناژ غلتک افزایش پیدا کند. حاصل این کار نیز در ژورنال‌هایی مانند آی‌پد توسط شرکت ما به چاپ رسیده و چندین دوره از مقالات برتر بوده است. بعد از اپتیمایز شدن غلتک درخواست ممیزی کردیم و پس از ایجاد شرایط خاص به دانش بنیان سطح یک رسیدیم.»

وی خاطرنشان کرد: «دستاورد عمده ما در مجموعه با توجه به مأموریتی که برای خود تعریف کردیم این است که از صنایع نورد در داخل کشور پشتیبانی انجام دهیم و چشم‌اندازی که داشته‌ایم و به آن رسیده‌ایم، پیشرفت در حوزه کار ما بوده است، اما مهمترین کاری که انجام می‌دهیم، فرهنگ سازمانی ماست. در واقع از همه چیز که بگذریم، نحوه مدیریت منابع انسانی در داخل مجموعه و سرمایه‌هایی که در پای کوره‌های ذوب با شور و اشتیاق بتوانند فعالیت کنند و نوع نگاه مدیریتی که در داخل مجموعه همه را مانند یک خانواده در کنار هم جمع کرده، مهم ترین سرمایه است.»

منفرد تصریح کرد: «از نظر تکنیکال نیز بزرگترین دستاورد ما این است که هر شخصی در داخل شرکت، هم مسوول کنترل کیفیت است و هم تولید، زیرا ما یک سری فرم در داخل مجموعه داریم که هر فردی ایده‌های خود در درون سازمان را از کوچکترین و پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح ارائه می‌کند. ما هر هفته یا هر دو هفته یک بار آنها را بررسی می‌کنیم و یک پاداش در خور برای نفراتی که در این کار دخیل هستند، در نظر می‌گیریم؛ به همین واسطه توانسته‌ایم سیستم ام آی اس را به صورت دقیق در مجموعه اجرا کنیم، یعنی اطلاعات را از کف کارخانه با آن حلقه‌ای که در وسط ایجاد کرده‌ایم، به مدیریت می‌رسانیم و به همین وسیله از کارگر ساده پای کوره ذوب و یا ماشین کار، ایده‌های در خوری گرفته‌ایم و توانسته‌ایم تولید خود را اپتیمایز کنیم. از نظر شخص بنده بزرگترین افتخار ما در داخل مجموعه همین موضوع است.»

منفرد در خصوص حجم اشتغال‌زایی این شرکت نیز گفت: «۱۷۰ نفر به طور مستقیم و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم در ارتباط با این شرکت مشغول به فعالیت هستند.»

وی در پایان در خصوص استفاده از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تاکنون از حمایت خاصی استفاده نکرده‌ایم اما بسیار علاقمند هستیم تا بتوانیم از حمایت‌های این حوزه بهره‌مند شویم زیرا مجموعه فولاد مبارکه یک غلتک را از کره وارد می‌کند که ما توانایی بومی‌سازی آن را داریم و نیاز به وام‌هایی در قالب سرمایه ثابت داریم تا هرچه به دست آورده‌ایم، توسعه دهیم و آنچه را که علم آن در اختیار ما قرار دارد، تولید کنیم. این موضوع برای خودکفایی و بومی‌سازی غلتک‌هایی که از خارج از کشور وارد می‌شود، بسیار مهم است.»

پایان پیام/

نویسنده پست: محسن