لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، اروپا روز جمعه پس از آن که کشورهای عضو این اتحادیه توافق سیاسی منعقد شده در دسامبر(آذر-دی) را تأیید کردند یک گام به تصویب قوانین حاکم بر استفاده از هوش مصنوعی و مدل‌های آن مانند چت جی پی تی نزدیک‌تر شد.

این قوانین که ۳ سال پیش توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شد، با هدف تعیین استاندارد جهانی برای فناوری مورد استفاده در بخش وسیعی از صنایع از بانکداری و خرده فروشی گرفته تا بخش خودرو و خطوط هوایی است. آنها همچنین پارامترهایی را برای استفاده از هوش مصنوعی برای اهداف نظامی، جنایی و امنیتی تعیین می کنند.

تیری برتون، رئیس صنعت اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «امروز کشورهای عضو توافق سیاسی که در ماه دسامبر به دست آمد را تأیید کردند و تعادل کاملی را که مذاکره‌کنندگان بین نوآوری و ایمنی مطرح کردند، به رسمیت شناختند».

نگرانی اصلی کارشناسان این است که هوش مصنوعی مولد، دیپ‌فیک‌ها را تقویت کرده است. ( ویدئوهای واقعی و در عین حال ساخته‌شده توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی آموزش‌دیده بر روی فیلم‌های آنلاین فراوان موجود)

توافق روز جمعه پس از اینکه فرانسه، مخالفت خود با قانون هوش مصنوعی کنار گذاشت، به دست آمد. گام بعدی برای محقق شدن قانون هوش مصنوعی، رأی گیری کمیته کلیدی قانونگذاران اتحادیه اروپا در ۱۳ فوریه و رأی پارلمان اروپا در ماه مارس یا آوریل(اسفند-فروردین) است. احتمالاً این قانون قبل از تابستان لازم‌الاجرا خواهد شد و باید در سال ۲۰۲۶ اعمال شود، اگرچه بخش‌هایی از این قانون زودتر اجرا می‌شود.

پایان پیام/

نویسنده پست: محسن