لودر سایت
تهران ، ستارخان ، مرکز پارسیان الکتریک

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در سفر به عراق در دیدار با خانم هیام الیاسری وزیر ارتباطات عراق با اشاره به پیشرفت های فناورانه ایران، گفت: زمینه های مشترک بسیاری برای توسعه روابط ایران و عراق در زمینه ارتباطات و فناوری های نوین وجود دارد.

زارع پور در ابتدای این دیدار با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و تشکر از مواضع محکم دولت و مردم عراق در محکومیت نسل کشی و کودک کشی در غزه و حمایت قاطع از مردم مقاوم و مظلوم فلسطین، به اجرا و توافقات قبلی تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با تجربه فراوان آمادگی دارد در کلان پروژه های ارتباطی و اینترنتی عراق مشارکت داشته باشد.

وی با ارائه آمار میزان همکاری مشترک دو کشور، افزود: در حال حاضر ۱٫۵ ترابیت بر ثانیه ظرفیت تبادل داده بین دو کشور است که ظرفیت و زمینه توسعه و افزایش چند برابری دارد.

وزیر ارتباطات با اشاره به برقراری لینک مستقیم ایران و عراق در ایام اربعین و بهبود چشمگیر کیفیت ارتباطات، گفت: لینک مستقیم ارتباطات باید تقویت و دائمی شود و ایران آمادگی ارائه خدمات و سرویس های ارتباطی پرسرعت و باکیفیت بین دو کشور را دارد.

زارع پور با اشاره به موضوعات متعدد مشترک بین دو کشور در زمینه های فناوری های ارتباطی و اینترنتی، تصریح کرد: در این سفر برای اجرای پروژه های مشترک و مشارکت ایران در پروژه های راهبردی عراق مذاکره و توافق می شود.

وزیر ارتباطات عراق نیز در این دیدار گفت: نتیجه همکاری های وزارت ارتباطات ایران و عراق در ایام اربعین مشاهده شد و خدمات خوب و مفیدی به زائران امام حسین(ع) داده شد که لازم است همکاری های مستمر و دائمی در این زمینه ادامه یابد.

احداث زیرساخت بخش ارتباطات بین ایران و عراق

گفتنی است، یادداشت تفاهمی نیز روز دوشنبه در جریان سفر یک روزه عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بغداد و دیدار با هیام الیاسری وزیر ارتباطات عراق میان دو کشور امضا شد.

در این یادداشت تفاهم دو کشور در زمینه احداث زیرساخت‌های متعلق به بخش ارتباطات، تبادل تجارب در زمینه امنیت سایبری و هوش مصنوعی و همکاری بین المللی در حوزه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات توافق کردند.

همچنین دو کشور متعهد شدند تا در حوزه آموزش و نوآوری، پژوهش های مشترک، برگزاری نمایشگاه های مشترک فنی، سمینارها و نشست های آکادمیک همکاری مشترکی داشته باشند.

علاوه بر آن مقرر شد ضمن صدور تمبر مشترک، نمایشگاهی از تمبرهای ایران و عراق که در صد سال اخیر منتشر شده، برپا شود.

برگزاری دوره های پیشرفته در خودکار کردن شبکه ها و امنیت شبکه میان دو وزارت ارتباطات ایران و عراق و تبادل تجربیات از دیگر توافقات صورت گرفته به شمار می رود.

پایان پیام/

نویسنده پست: محسن